Full site yedekleme ve geri yükleme

tarafından
10797
Full site yedekleme ve geri yükleme

Cpanel üzerinden nasıl full yedek alabileceğinizi ve winscp programı ile nasıl sunucunuza geri yükleyebileceğinizi kısaca bahsedeceğim.

Cpanel üzerinden domain bilgilerini girip bağlanıyorsunuz. Örnek: http://bedir.gen.tr:2082

Panelde ilk başta karşınıza çıkan Backups linkine tıklıyorsunuz.

full backup1

Karşınıza şöyle bir kutu çıkacak buradaki Download linkine tıklayınız.

full backup2

Karşınıza son olarak şöyle bir tablo çıkacak. Generate Backup linkine tıkladığınızda yedeğiniz oluşturulmaya başlanacaktır. Mail kısmına mail adresi eklerseniz ayrıca mailinize de download linki gelecektir. Yedeğin oluşturulması büyüklüğüne göre biraz zaman almaktadır. Sayfanın altındaki Back linkini kullanarak ya da sayfayı yenileyerek linkin aktif olmasını beklemelisiniz. Yedeğiniz ayrıca ftp ye bağlandığınızda direk ana dizinde yer almaktadır. İsterseniz ordan da indirebilirsiniz.

Gelelim diğer önemli konu olan site yedeğini geri yükleme kısmına

Bilgisayarınıza öncelikle WinSCP programını yüklemeniz gerekmektedir. winscp.net adresinden indirebilirsiniz.

WinSCP yi açıp gerekli kısımları örnekteki gibi doldurup Oturum Aç veya Login linkine tıklayıp bağlanıyorsunuz.

winscp kullanimi

WinSCP ile bağlanabilmeniz için mutlaka sunucunuzun root bilgileriyle giriş yapmanız lazım. Karşınıza daha sonra aşağıdaki gibi bir kısım çıkacak. Sağ tarafta en üstte .. yazan Yukarı Ok tuşu imgeli kısma iki defa tıklayıp Kök Dizine çıkmanız gerekmektedir.
winscp kullanimi2

Çıkan sayfada Home klasörüne girip elinizdeki örneğin “backup-10.15.2013_15-05-37_bedirgentr:.tar.gz” adlı yedeğini atmanız yeterlidir.

En son işlem olarak ise Cpanel’e root bilgileriyle bağlanıp yedeğini yüklemeniz gerekmektedir.

Öncellikle örnek olarak http://bedir.gen.tr::2086 adresine kendinize göre ayarlayıp bağlanmanız ve sol tarafta Restore diye aratıp “Restore a Full Backup” linkine tıklamanız gerekmektedir. Karşınıza şöyle bir sayfa çıkacaktır:

full yedek geri yukleme

Boş kutucuğa full yedek dosyasındaki sitenizin kullanıcı adını yazmanız ve Restore linkine tıklamanız gerekmektedir. Bundan sonra tüm işlem otomatik olarak yapılmaktadır ve sitenizin tüm dosyaları eklenmektedir.

Uyarı olarak şunları söylemek isterim:

Sunucunuzda aynı kullanıcı adıyla bir site v.s yüklü ise sorun yaratabilir yedeği yüklemeden önce eski bilgileri komple silmeniz gerekmektedir.

Ayrıca bazı sunucularda full yedek alsanız bile yedeği yüklemeden önce kontrol etmenizi öneririm. Çünkü bazen içindeki dosyalar boş olabiliyor bazı yazma izinleri eksiklikleri yüzünden.